Google 2016 Yılında 1 Milyar Kadar Web Siteyi Aramalardan Sildi

 In Teknoloji

Google 2016’yı 1 milyar 7 milyon 741 bin 143 adet telif hakkı ihlali yapan site şikayetini değerlendirmekle geçirmiş. Bu 1 milyarı aşkın şikayet sonucu 908 milyon 237 bin 861 web sitesi içeriği arama sonuçlarından tamamen kanunsuz oldukları tespit edilerek kaldırılmış.

Bu arada bu sitelerin etkilediği 307 bin farklı sitenin de yayını durduruldu. Google 2011 yılından beri bu tür şikayetleri değerlendiriyor. Bu zaman zarfı içinde 970 milyon şikayet alan Google sadece geçen yıl gelen talepler bu rakamın üzerine bu yıl 1 milyar daha ekledi. Bu hızla giderse 2017 yılında Google’a gelmesi muhtemel şikayetlerin sayısını kestirmek çok da zor değil.

google_telif_ceza_sonuclari_1m

Google’ın şeffaflık politikası dahilinde bu linki tıklayarak kimin neyi Google’a rapor ettiğini ve bu raporlama sonunda Google’ın nasıl bir yöntem izlediğini takip edebilirsiniz. Yalnız bu rapor sayfa sayısının 93 bin 592 olduğunu da hatırlatalım.

Peki Google içerikleri nasıl siler ?

Google’ın içerik kaldırma işlem talepleri ; mahkeme emirleri, ulusal ve yerel devlet kurumları, özel şirketlerin inceleme talepleri ya da ulusal güvenlik kuvvetleri soruşturması emirleri yada ihbarlar şeklinde gelebiliyor bunun üzerine de Google gerekli siteyi incelemeyi alıp kullanıcısına da uyarı göndererek bunu düzeltmesini isteyebiliyor.

Belirli süre sonunda eğer site yöneticisi yapılan ihlal veya kurala uymadığı takdirde Google site için arama sonuçlarından o sitenin belirli  bir url’sini yada tüm site arama sonuçlarını kaldırabiliyor.

Recommended Posts

Leave a Comment

İletişim

Her türlü öneri/şikayet ve sorularınızı mesaj olarak iletebilirsiniz.

Not readable? Change text. captcha txt