Windows 10 ile Wi-fi Üzerinden Net Paylaşımı

 In Sorun ve Çözümler

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Windows 10 bilgisayarınızı diğer cihazlarınız  yani tablet,laptop veya akıllı telefonlarınız için hiç bir cihaz almadan veya herhangi bir masrafa girmeden nasıl bir modem gibi yani bir deyişle Wifi Hotspot kullanabilirsiniz bunu göstermek istiyorum. Öncelikle bu kullanım için bilgisayarınıza internet erişimini Ethernet erişimi üzerinden sağlamanız gerekmekte veya 2 adet harici bir wifi adaptörünüz mevcutsa buda işinizi görecektir. Şimdi yavaş yavaş adımlarımıza geçelim ve gerekli işlemleri herhangi bir program gerekli olmadan windows 10 bilgisayarımızada nasıl yapıyoruz görelim:

 • Öncelikle klavyeden Win + X tuşuna basıyor ve listeden Komut İstemini (Yönetici) seçiyoruz.

win10-hotspot-7

 • İlk komutumuz: “netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=gaLiq key=galiq0999“. Burada ssid ağ adını, key de ağ şifresini ifade ediyor. Doğal olarak buraları kendinize göre ayarlıyorsunuz. Bu komutu girdikten sonra sanal ağımız oluşturulmuş oluyor. Key için 8 ile 63 karakter arası bir şifre gereklidir.

asdad

 • Komutu girdiğimizde 3 maddelik bir uyarı gelicek ve successfully yazısı karşımıza çıkmış olacaktır. Şimdi sanal ağımızı başlatmak için bir komut giriyoruz. Komutumuz: “netsh wlan start hostednetwork
 • “The hosted network started.” şeklinde bildirim geldikten sonra sanal ağımızı görmek için sistem tepsisinde yer alan internet simgesine sağ tıklayıp Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç diyoruz.
 • Bu noktada yapacağımız kritik bir ayar var. Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin‘e tıklıyoruz.

win10-hotspot-4

 • Ağ Bağlantıları ekranında internete bizi kablolu olarak bağlayan modemi yani başında Ethernet yazanı buluyoruz ve sağ tıklayıp özellikleri seçiyoruz. Yazımızın başında da belirtiğim gibi eğer harici bir wi-fi adaptörü kullanıyorsanız bu işlemleri o bağdaştırıcıyı seçerek yapmanız gerekir. Eğer kablolu kullıyorsanız Ethernet Özellikleri penceresinde Paylaşım sekmesinde bulunan “Diğer ağ kullanıcıları, bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlansın“ı işaretliyor ve Ev ağı bağlantısını oluşturduğumuz yeni sanal ağ yani “Yerel Ağ Bağlantısı” olarak seçiyoruz. Tamam’a tıklayıp onaylıyoruz.

win10-hotspot-5

Bütün işlemlerimiz bu kadar. Artık akıllı telefonunuz, tabletiniz, oyun konsollarınız veya televizyonunuzla paylaşıma açıktır ve belirttiğiniz şifre ile giriş yaparak internete giriş yapabilirsiniz. 🙂

Recommended Posts
Showing 24 comments
 • Farukoneal
  Cevapla

  usta hiçbir şekilde pc yi modem yapamıyorum connectify bilmem ne bunların hepsini denedim ama olmadı kesin çözümü yok mu bu mevzunun ?

  • GaLiq
   Cevapla

   Windows 10 işletim sistemi için eğer güncellemeleri sağlarsan artık windows bunu “Ağ ayarları” kımsına koymayı akıl etmiş. Ağ ayarlarına girerek “Mobil Etkin Nokta” kısmına gelerek bu kadar uğraşmadan direk olarak net paylaşımı sağlayabilirsin.

 • yunus
  Cevapla

  merhaba

  ““The hosted network started.” şeklinde bildirim geldikten sonra sanal ağımızı görmek için sistem tepsisinde yer alan internet simgesine sağ tıklayıp Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç diyoruz.” yazmışsınız ama bende the hosted network started yazmıyor .
  The hosted network couldn’t be started yazıyor hata veriyor nasıl yapmam lazım kyk da kalıyorum ve wifi ye sadece bir cihaz bağlanabiliyor pc den bağlanıyorum ve telefonla paylaşmak istiyorum ama bu nedenle yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirimm

  • GaLiq
   Cevapla

   Merhaba yunus, geç cevap veriyorum yoğunluktan dolayı k.bakma. Sorununa gelecek olursak bazı durumlarda sanal ağ oluşturulamıyor ve “The hosted network couldn’t be started” şeklinde hata veriyor. Bu hata ile bende çok uğraştım ama ne yazık ki şundan kaynaklıdır diyebileceğim bir hata değil. Çözüm için kyk yurdunda kablolu internet kullandığını varsayıyorum, Windows 10 güncellemelerini düzenli olarak yüklüyorsan bunu direk Windows üzerinden yapabilirsin.
   “Tüm ayarlar>Ağ ve internet> Mobil etki nokta” yolunu izlersen ayarlarını çok kolay bir şekilde yapabilir sorunsuz kullanabilirsin.

 • merve
  Cevapla

  “Tüm ayarlar>Ağ ve İnternet> Mobil etki nokta” yolunu izlersen ayarlarını çok kolay bir şekilde yapabilir sorunsuz kullanabilirsiniz demişsiniz fakat ben bunu yapıyorum telefonumda bağlandı yazmasına rağmen hiçbir İnternet alanını kullanamıyorum sizce sebebi nedir acaba şimdiden çok teşekkür ederim.

  • GaLiq
   Cevapla

   Merhaba Merve, sorunsuz bir şekilde bağlanmışsın sanırım. Bağlandığında “Mobil etki nokta” sı kısmında telefonun bağlandığını , ip ve mac adresleri aldığını gördüğün halde telefonda internete bağlanamıyorsan bunun bir çok etkeni var diyebilirim ama en başta aklıma gelen telefondan kaynaklı olabilir diyorum. Başka bir telefonla deneyerek bunu kontrol edebilirsin. İyi günler

 • orion1453
  Cevapla

  bu anlattığının tam tersini yapmam gerek yani telefon internetini wi-fi ile bilgisayarda kullanmak istiyorum
  telefonun internet paylaşımını açtığımda bilgisayar wi-fi listesinde görünmüyor
  aancak başka modemler görünüyor 1 haftadır bunu çözmekle uğraşıyorum yardımcı olursan sevinirim teşekkürler

  • GaLiq
   Cevapla

   Merhaba kullandığın telefon ve modelini bilmediğim için ayarlar kısmından HotSpot ayarlarını kontrol etmeni öneririm. Bazı wifi adaptör’leri bazı ağları desteklemiyor ama bu çok olası bir şey değil hele ki son çıkan ürünlerde bunun için Wi-fi adaptör driver’larını güncellemeni tavsiye ederim. Eğer sorunu dahalen çözemezsen telefonundaki interneti Bluetooth veya Usb ile de bilgisayarına aktarabilirsin. Bunun için telefon desteğin mevcut değilse google play’de bunun için ek uygulama indirip kurabilirsin. Umarım sorunun çözülür Teşekkürler.

 • Ayşegül
  Cevapla

  Merhaba bilgisayarıma format attım ve mobil etkin yok bunun çözümü var mı acaba https://i.hizliresim.com/G0vlO6.png

  • GaLiq
   Cevapla

   Merhaba, çözümü şudur; Mobil etkin noktası Windows 10’da belli bir güncelleme sonrası eklendi. Siz format atmışsınız ve bu güncellemeler mevcut olmadığından o kısım gözükmüyor. Bilgisayarınızın güncellemelerini açıp güncelledikten sonra gerekli ayarları görebilirsiniz.

   • ayşegül
    Cevapla

    Teşekkür ederim ilginiz için ama defalarca denememe rağmen olmuyor

    • GaLiq
     Cevapla

     Windows 10 hangi güncellemesinde geldi tam bilmiyorum belki kurmuş olduğunuz sürüm’den kaynaklı olabilir ama dilerseniz yukarıda ki anlatımla cmd ekranından mobil etki alanını elle açabilirsiniz.

 • Ayşegül
  Cevapla

  Sizin dediğiniz gibi https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10 bunu indirip güncelledim ve sorun ortadan kalktı teşekkür ederim 🙂 inşAllah benim gibi bu sorunu yaşayanlara yardımcı olur.

  • GaLiq
   Cevapla

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim illa ki sorun yaşayan arkadaşlara faydası olacaktır. 🙂 Teşekkürler iyi günler dilerim.

 • ümit
  Cevapla

  cepten bağlandım. tvden bağlanmıyor

 • batu
  Cevapla

  ben yaptım herşeyi telefonla sorunsuz bağlandım fakat interneti kullanamıyorum telefonda

  • GaLiq
   Cevapla

   Sorunun tam olarak ne olduğundan emin değilim, eğer cmd üzerinden bunu sağladıysan bazen servisler düzgün çalışmıyor olabiliyor gerekli IP’yi almada sorun çıkabiliyor. Aynı işlemleri tekrarlayarak denemende fayda olabilir. Teşekkürler iyi günler.

 • ali
  Cevapla

  Hocam ip alınıyor deyip kalıyordu telefon. sizin buradaki bağdaştırıcı ayarları sayesinde yaptım. teşekkürler

  • GaLiq
   Cevapla

   Yorumun için bende teşekkür ederim. İşe yaramasına sevindim zamanında bende çok sıkıntı çekmiştim. Windows 10 güncellemerini düzenli yapıyorsan eğer “Tüm Ayarlar > Ağ ayarları > Mobil Etki Noktası” sekmesi altında kolay bir şekilde net paylaşımı yapabilirsin.

 • cagri sakar
  Cevapla

  bilgisayar her açılıp kapandığında ayar gidiyor ve tekrar yazmak zorunda kalıyorum nasıl yapabilirim

  • GaLiq
   Cevapla

   Merhaba cagri sakar, Eğer Komut istemi üzerinden yapıyorsan maalesef bu pek mümkün değil fakat buna gerekte yok çünkü microsoft bunun feedback’ini almış olmalı ki bunu Windows 10 üzerinde özellik olarak ekleyip kolayca açıp kapanabilmesini sağlamış.

   Windows 10 güncellemelerini düzenli yapıyorsan eğer bu ayarı ; “Tüm Ayarlar > Ağ ayarları > Mobil Etki Noktası” sekmesi altında kolay bir şekilde net paylaşımı yapabilirsin, yada sağ altta bulunan İnternet(Wi-fi) Bağlantısı ikonuna tıkladığında yine “Mobil Etki Nokta” adı altında bir buton görebilirsin.

 • Ekrem Onur Özbişirici
  Cevapla

  Merhaba,
  Dün işlemi mobil etkin nokta üzerinden sorunsuz yaptım. Fakat bugün yaparken ethernetin paylaşım kısmında tek seçenek var ve sadece wi-fi yazıyor. Mobil etkin noktayı bağdaştırıp interneti sağlamam için başka bir seçenek açmıyor. Dün sorunsuzdu halbuki.

  • Ekrem Onur Özbişirici
   Cevapla

   Sorunu çözdüm, kendi hatamdan kaynaklanıyormuş. Dikkatsizlikle Wi-fi üzerinden bağlantıyı bağdaştırmam sonucu böyle bir problem yaşadım. Yine de teşekkürler 🙂

   • GaLiq
    Cevapla

    Merhaba geri dönüşün için bende teşekkür ederim 🙂

Leave a Comment

İletişim

Her türlü öneri/şikayet ve sorularınızı mesaj olarak iletebilirsiniz.

Not readable? Change text. captcha txt