Youtube ile Ekran Videosu Nasıl Çekilir ?

 In Sorun ve Çözümler

Google‘ın popüler video izleme platformu olan Youtube‘da içerik üreten kullanıcılar arasında iseniz zaten canlı yayın yapılabildiğini ve bunun paylaşılabildiğini biliyorsunuzdur fakat bunun yanında abonelerinize canlı yayınla ulaşmayı sağlayan bu özellikle “ekran videosu çekmek” içinde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz ?

Tabi ki de windows platformu için bir çok ücretli, ücretsiz, profosyonel veya  basit ekran videosu kaydetme programları internet üzerinde mevcut. Youtube ile bunu HD olarak ve ek bir programa ihtiyaç duymadan yapabildiğinizi biliyor muydunuz? Peki bunu nasıl yapıyoruz hemen açıklayalım 😉

  • YouTube’un canlı etkinlik özelliğini kullanarak Google Hangouts aracılığıyla web tarayıcınız üzerinden ekran videosu çekimine başlatmak için tek yapmanız gereken Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra YouTube Canlı Yayın sayfasına gitmek.
  • youtube-ekran-kaydetme-1Bu noktada YouTube üzerinden hiç canlı yayın yapmadıysanız hesabınızı doğrulamanız isteniyor. Telefon numaranızı girerek hesabınızı doğruladıktan sonra aynı sayfada Canlı akışı etkinleştir yerine Canlı etkinlik oluştur’u görüyorsunuz.
  • youtube-ekran-kaydetme-2Canlı etkinlik oluştur’a tıkladıktan sonra video ismi, etiket, açıklama gibi detayları girdiğiniz ve videonuzun gizlilik ayarını yaptığınız ekran karşılıyor. Bu alanları doldurup Canlı yayına hemen başlayın butonuna tıklıyorsunuz.
    youtube-ekran-kaydetme-3
  • Canlı yayını Google Hangout aracılığıyla olacağına dair bir uyarı penceresi geliyor. Tamam’a tıklayıp geçiyorsunuz.

youtube-ekran-kaydetme-4

  • İlk defa canlı yayın başlatıyorsanız klasik olarak kameraya erişim isteniyor. Kameraya izin veriyor, ardından orta üst açılır menüden kamera simgesine tıklayıp kamerayı deaktif ediyorsunuz.

youtube-ekran-kaydetme-5

  • Ekran kaydına başlamak için sol menüden Ekran paylaşımı’na tıklıyorsunuz ve ardından ekranın tamamının mı yoksa sadece açık olan pencerenin mi kaydedileceğini seçiyorsunuz.

youtube-ekran-kaydetme-7

  • Paylaş butonuna tıkladığınızda Google Hangouts penceresi açılıyor. Ekran kaydına başlamak için alt ortaya konumlandırılmış Yayını Başlat’a tıklıyorsunuz. (Bu pencereyi simge durumuna küçültüp kaydınızı yapıyorsunuz)

youtube-ekran-kaydetme-8

  • Kaydınızı sonlandırmak için Yayını Durdur’a tıklamanızla beraber videonuz YouTube hesabınıza aktarılmış oluyor.

youtube-ekran-kaydetme-9

youtube-ekran-kaydetme-11

Recommended Posts

Leave a Comment

İletişim

Her türlü öneri/şikayet ve sorularınızı mesaj olarak iletebilirsiniz.

Not readable? Change text. captcha txt