C# ile HDD ve İşlemci Seri Numarasını Alma

 In C#

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere projelerinizde lisanslama veya başka bir işlev için kullanabileceğiniz Win32 referanslarını kullanarak bunları çekip kullanabiliriz. İşlemci numarası veya HDD seri numarasını lisanslama da nasıl kullanırım diyen arkadaşlar için her işlemci ve HDD’nin kendine ait benzersiz bir seri numarası vardır bunları kullanarak her bilgisayar için bir kontrol bir lisans yapabilirsiniz. Fazla uzatmadan bu seri numaralara nasıl erişebiliriz ona bir bakalım.

Öncelikle projemize ;

referanslarını ekliyoruz ve sonrasında Solution Explorer’da References’e gelip sağ tıklayarak “Add References” diyerek karşımıza gelen pencereden “System.Management” bulup OK diyoruz ve projemize dahil ediyoruz.  Daha sonra ise projemizde işlemci seri numarasını almak için ;

 

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi bu kodlarımız ile işlemci ve hdd seri numaralarını çekmiş olduk. Yukarda ki aynı yapı ile aşağıdaki win32 işlemlerini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Recent Posts
Showing 11 comments
 • ESRA
  Cevapla

  Tam aradığım şeydi.Çok teşekkürler 🙂

 • Devrim
  Cevapla

  Bu kodları excel’de kullanmak için VB’ye uyarlayabilirmiyiz ?

  • GaLiq
   Cevapla

   tabi ki de VB içinde uyarlıyabilirsiniz.

 • Evren Bostan
  Cevapla

  Yukarıdaki Win32 işlemlerine dair Select bilgilerinin kolon bilgilerine nasıl ulaşabiliriz?

 • Ömer Faruk
  Cevapla

  Merhabalar, bir server’ım var ve Console Application olarak yazildi. Ben bu kodları console application’da nasıl kullanabilirim? Amacım, sadece giriş yapan kullanıcıdan işlemci ID’sini alıp veritabanıma kaydetmek ve banlıysa oyuna almamak.

  • GaLiq
   Cevapla

   Merhaba Ömer Faruk, yukarda işlemci ID’sini alma ile ilgili bir örnek kod var zaten. Tek yapman C# için bunu console’a entegre etmek. Referansları eklemeyi unutmayın.

 • Okan
  Cevapla

  Selam…
  c# da yukarıda uygulamayı yapıyorum ama

  ManagementObjectSearcher
  ManagementObjectCollection
  ManagementObject
  disk[“SerialNumber”

  ile ilgili
  hata veriyor..
  Class falan
  nasıl aşabilirim.

  • GaLiq
   Cevapla

   Merhaba Okan, Kodları eklemiş olduğunuz projenize yazının en başında dediğim gibi “System.Management” kütüphanesini yüklemeniz gerekmekte. Hatanın kaynağı başka bir şeyse daha detay verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Leave a Comment

İletişim

Her türlü öneri/şikayet ve sorularınızı mesaj olarak iletebilirsiniz.

Not readable? Change text. captcha txt