Windows 10’da Sanal Makina ile uBuntu Kurulumu Resimli Anlatım

 In Sorun ve Çözümler

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Windows 10 üzerine sanal makine ile uBuntu kurulumunu anlatacağım fakat bunun için ilk önce sanal makine için gerekli olan programımızı indirmemiz gerekiyor.

Bunun için bir çok alternatif mevcut ben en çok kullananlardan bir tanesi olan VirtualBox programını kullanıcam. Buraya Tıklayarak “for windows host” lu olanı seçip indirebilirsiniz.

Setup dosyasını indirdikten sonra açarak normal kuruluma geçip standart next next  şeklinde ilerleyebilirsiniz 🙂 Sadece bilgisayarınıza aşağıdaki görüntüde olduğu gibi aygıt yükleme izni isteyecek;

810

bunu da “Yükle” diyerek yüklemesine izin veriniz. Başka da önemli bir olayı yok.

Windows 10 Ubuntu Kurulumu:

Evet arkadaşlar şimdide ubuntu kurulumuna geçiyoruz. Bunun için VirtualBox‘ımızı çalıştırarak gelen ekranda Yeni butonuna basıyoruz.

a

Bu adımdan sonra sıra sanal makinamızı oluşturmaya geldi bunun için ilk önce gelen ekranda oluşturacağımız makine için ad girmemiz gerekiyor. Ubuntu yazarsanız eğer otomatik olarak direk ubuntu seçimi gelecektir. Bit sürümünüze göre 32 veya 64 bit seçimi yapabilirsiniz. Ardından ileri seçerek aşağıdaki görüntüde olduğu gibi devam ediyoruz.

b

Şimdi ki adımda oluşturduğumuz sanal makinemiz için bellek ayırmaya geldi. Bunun için bilgisayarınızın bellek (Ram) boyutuna baz alarak istediğiniz boyutta verebilirsiniz. Minimum 768 mb vermeniz tavsiye edilir, eğer bilgisayar ram kapasitesi yüksek ise bunu dilediğiniz gibi yükseltebilirsiniz.

c

Sırada ki adım olarak da kuracağımız sanal makine’nin disk alanı olarak yer ayırmaya geldik. Bunun için de minimum 8 gb gerekli ama ram konusunda olduğu gibi bilgisayarınızın disk alanına bağlı olarak bunu dilediğiniz gibi arttırabilirsiniz. Alan boyutunu belirledikten sonra da aşağıdaki görüntü de olduğu gibi seçerek “Oluştur” diyoruz.

d

Sabit disk dosya türünü belirlemek için seçeneklerden hangisini kullanmak istiyorsanız seçimini yapınız. Ben VDI (virtual box Disk kalıbı) ile çalıştığımdan VDI seçtim. Seçiminizi gerçekleştirerek ileri tıklayınız. Sanal makine oluşturma işlemini bitiriniz.

e

Evet arkadaşlar şimdi işletim sistemini çalıştırmadan ince bir kaç ayarımızı yapmamız gerekiyor. Bunun için VirtualBox yönetici ekranında gelen bizim eklemiş olduğumuz sanal makineyi seçerek ayarlar butonuna basıyoruz.

f

Gelen ekran da “Sistem” sekmesinde bulunan  “Önyükleme Sırası” kısmında bulanan “Disket” tiki kaldırınız ve “Tamam” tıklayınız.

g

Ayarlar – Ekran giriş yaparak buradan Görüntü Belleğini en tüksek ayara alarak ve tamam tıklayınız.

h

Son olarak Depolama ayarlarını yapılandırma işlemini yaparak, kuruluma geçelim.

Depolama ağacı altında buluna Denetleyici IDE seçerek, Öznitelikler altında bulunan CD resmini tıklayınız. Sanal optik disk dosyası seçimini tıklayarak, daha önce indirdiğimiz ubuntu iso dosyasını seçiniz ve tamam tıklayınız. Optik Sürücü kısmını ise “IDE Secondary Slave” seçiniz. Ayarlar menüsünde yapacağımız işlemler bu kadar. Artık kuruluma başlayabiliriz.

l

Evet arkadaşlar yapmamız gereken ayarların hepsi bu kadar. Bu ayarları son bir kez kontrol ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

m

 

Başlat dedikten sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi bi ekran gelicektir karşımıza. İşlemin bitmesini bekleyiniz.

n

o

Kurulum bittikten sonra karşıma gelen ekranda  iki adet seçim bulunmakta. İlk önce Dil kısmından Türkçe’yi seçiniz, ardından Ubuntu’yu kur’u seçerek kurulum işlemine başlayabiliriz.

o

Seçimi yapıp ilerledikten sonra karşımıza gelen ekranda ise yüklemeyi nasıl yapacağımızı seçmemiz gerekiyor. Sanal makineye kurulum yaptığımız için  “Diski sil ve uBuntuyu kur” seçeğini seçebilirsiniz.

p

Ardından gelen ekranda  da bulunduğunuz bölgeyi seçip devam ediniz.

r

Klavye seçimini yapıyoruz. Yine burada kullanmak istediğiniz klavye ve dil seçeneğini seçebiliyorsunuz.s

Kullanıcı adınızı ve parolanızı oluşturunuz. Giriş yaparken parola istenmesini istemiyorsanız Otomatik giriş yap seçiniz.

s

t

Evet kurulum başarılı şekilde bitirildi. Gelen ekranda “Yeniden Başlat” seçeneğini seçerek Ubuntu işletim sisteminiz başarılı bir şekilde başlayacaktır. Kolay gelsin 😉

 

 

 

 

 

 

 

Recommended Posts
Showing 3 comments
 • Cem Karaca
  Cevapla

  başlat dedikten sonra msdos ekranından direk ubuntuyu dene ve ubuntuyu kur seçeneği geliyor. kur seçeneğinden sonra bir kaç sekme devam edince bu bilgisayarda bulunan alan 0 görünüyor. ben nerde yanlış yaptım 🙂

 • ALP
  Cevapla

  Daha önce indirdiğiniz ıso diyorsun ıso yu indirmemiz gerektiğini söyledin mi peki en başta ?

  • GaLiq
   Cevapla

   Yani post’u atalı 4 yıldan fazla olmuş.. Belirtmeyi unutmuş ya da gözden kaçırmış olabilirim ama sonuçta ubuntu yüklemek için bir ubuntu indirilmesi gerekir ki bu ücretsiz ve “ubuntu indir” şeklinde aratırak çok rahat bir şekilde indirebileceğiniz bir şey. Bu yorumu yazmak yerine 30 sn de aratıp indirmeye başlayabilirdiniz. Yinede teşekkürler..

Leave a Comment

İletişim

Her türlü öneri/şikayet ve sorularınızı mesaj olarak iletebilirsiniz.

Not readable? Change text. captcha txt