Dünya Siber Saldırı Rekoru Kırıldı!

 In Teknoloji

Çeşitli internet sitelerine ve online hizmetlere farklı sebeplerden ötürü siber saldırılar düzenleniyor. Kimi zaman hackerların bankaları hackkeyerek para çaldıklarına, kimi zaman da belli siteleri ele geçirerek kendi görsellerini sitelerin ana sayfalarına yerleştirdiklerine şahit oluyoruz. Fakat dünyada en sık yapılan siber saldırılar farklı şekilde ortaya çıkıyor. Bu saldırılar DDOS saldırıları şeklinde gerçekleşiyor.

Daha önceden ülkemizde de birçok resmi ve sivil internet sitesinin DDOS saldırılarına maruz kaldığına tanık olmuştuk. Peki bu DDOS saldırıları nasıl yapılıyor?

DDOS saldırıları temel olarak belli bir sunucuya sanal veri trafiği yaratılması anlamına geliyor. Bu veri trafiğiin yüksek boyutu nedeniyle sucunular yükün altından kalkamıyor ve kısa bir süre içinde hizmet veremez hale geliyor. Çöken sunucuları kurtarmak ise zaman alabilmekte.

Şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük çaplı DDOS saldırısında 500 Gbps civarında bir veri trafiği oluşturulmuştu. Bu senenin ilk yarısında ise bu rakam 579 Gbps miktarına çıktı ve tarihin en büyük DDOS saldırısı kayıt altına alındı.

DDOS saldırılarında genellikle botnet olarak adlandırılan zombi bilgisayar ağları kullanılmakta. Bu ağa bağlı olan bilgisayarlar sanal bir trafik yaratıyor ve binlerce bilgisayar birleştiğinde ortaya devasa bir veri trafiği çıkıyor. DDOS saldırısına dahil olan bilgisayarların birçoğu ise kötü amaçlı yazılımlar ile kontrol altına alınıyor.

Recommended Posts

Leave a Comment

İletişim

Her türlü öneri/şikayet ve sorularınızı mesaj olarak iletebilirsiniz.

Not readable? Change text. captcha txt