Android VPN Ayarları Nasıl Yapılır ?

 In Sorun ve Çözümler

Geçtiğimiz 2014 yılına kadar aslında deneyimli bilgisayar ve internet kullanıcıları dışında bir çok kişinin haberdar bile olmadığı VPN servisleri, bugün hemen hemen göreceğiniz her bilgisayarda yüklü olan uygulamalardan bir tanesi. Özellikle ülkemizde geçtiğimiz yıl gerçekleşen Twitter ve YouTube engellemeleri ile tavan yapan VPN servisi kullanımı, hala devam ediyor.

Eğer aklınızda VPN Nedir?, Ne İşe Yarar?, Neden VPN Kullanmalıyım?, VPN için Kullanabileceğim En İyi Android Uygulamaları Nelerdir? ve Android VPN Ayarları Nasıl Yapılır?gibi sorular aklınızı karıştırıyorsa, tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Hemen VPN ile ilgili sorulabilecek sorulara ve cevaplarımıza geçelim.

VPN Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kulağa karışık ya da çok teknik bir şeymiş gibi gelen VPN aslında oldukça basit bir terim. VPN’in açılımı Virtual Private Network. Sunulan özel ağlar üzerinden internete bağlanmanızı sağlayan VPN, aslında basit bir şekilde farklı bir sunucu üzerinden internete güvenli olarak bağlanmanızı sağlıyor. Eğer işin biraz daha teknik detayına girecek olursak, VPN’e bağlanarak dünyanın farklı yerlerinde konumlandırılmış sunucularına bağlanmış oluyorsunuz. Bu sunucular sizin gerçek IP’lerinizi saklıyor ve böylece hem meraklı hem de kötü amaçlı gözlerden IP adresinizi koruyarak intertte özgürce dolaşabiliyorsunuz.

VPN’in güvenli ve kimliğinizi açığa çıkarmadan internete bağlanma özgürlüğü sunması dışında en güzel özelliklerinden bir tanesi ise, farklı ülkelerdeki sunuculardan internete bağlanmanızı sağladığı için ülkenizde yasak olan web sitelerine VPN kullanarak erişebiliyorsunuz. Yazı başında da söylediğim gibi geçtiğimiz yıl ülkemizde Twitter ve YouTube’un yasaklanmasının ardından VPN servis ve uygulamalarının kullanımı çok hızlı bir şekilde artış göstererek, herkes arasında yaygın kullanılır hale geldiler. Diğer açıdan bu yasaklar kalkmasına rağmen, hala yasaklı ve engelli sitelere pratik bir şekilde giriş kolaylığı sunan servisler, pek çok bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilmeye devam ediliyor.

Neden VPN Kullanmalıyım?

Şüphesiz VPN servislerinin en büyük yararlarından bir tanesi IP adresinizi gizleyerek kşisel bilgilerinizi ve kimliğinizi koruyabilmesi. Bu özelliğin en büyük artısını ise halka açık ve çok fazla kişi tarafından kullanılan ağlar üzerinde görüyorsunuz. Örneğin hava alanı ya da bir kafenin herkese açık internet bağlantısını kullanırken, internet üzerinde paylaşacağınız kimlik ya da banka bilgileri, yeterli bilgi seviyesine sahip olan pek çok PC kullanıcısı ya da hacker tarafındna rahatlıkla görülerek size zarar olarak geri dönebilir.

VPN servisi kullanarak halka açık internet bağlantıları üzerinde bile kullandığınız IP gizlenerek hem kişisel ve banka bilgileriniz korunur, hem de kim olduğunuz asla ortaa çıkarılamaz. Bu nedenle bu tür durumlarda internet kullanmak durumunda kalırsanız, VPN servis ve uygulamalarından bir tanesini seçmeniz yararınıza olacaktır.

Kullanabileceğiniz En İyi Android VPN Uygulamaları

Söz konusu VPN uygulaması olunca kullanabileceğiniz belki 50’den falza Android VPN uygulaması vardır. Bu uygulamaların bir çoğu da benzer özellik ve kalite sunuyorlar. Kimileri ücretsiz olarak hizmet verirken, kimileri de aylık üyelik sistemi ile çalışıyor. Fakat yine de bazı servislerin sunmuş olduğu hizmet, kalitesi ve kullanım kolaylığı ile ön plana çıkıyor diyebilirim.

Android telefon ve tabletlerinize indirip kullanacağınız en iyi VPN ugulamaları arasından en çok sevdiğim ve sizlere önereceğim uygulamalar ise aşağıdaki gibidir:

1) Hotspot Shield VPN

VPN programları arasında en popüler oan Hotspor Shield, sadece Android değil aynı zamanda PC ve iOS platformlarında da rahatlıkla kullanarak ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz güvenilir bir VPN servisi.

2) ZenMate

Tam da Türkiye’de Twitter ve YouTube’un yasaklandığı dönemde tarayıcı eklentisi olarak çıkartılan ZenMate, bir anda popüler olup, kullanıcılar arasında müthiş bir hızla yayıldı. Eğer basit kullanım arıyorsanız, ZenMate bu konuda en iyisi. Sadece online ol diyerek e-posta adresinizi ve şifrenizi yazıp VPN’e bağlanmanızı sağlayan ZenMate, farklı ülkelerden sunduğu sunucular sayesinde hızlı bir VPS servisi sunuyor. Bilgisayar kullanımında popüler olduktan sonra Anroid ve iOS versiyonları çıkartılan ZenMate’in uygulamaları da oldukça başarılı ve ücretsiz kullanım sunuyor.

Başım ağrımasın, rahat rahat VPN kullanayım diye düşünüyorsanız ZenMate’i tercih edebilirsiniz.

3) Hideman VPN

Yine PC ve MAC platformlarında popüler olan fakat mobil uygulamasını geliştirerek Android kullanıcılarına da hizmet vermeye başlayan Hideman VPN, ücretli olarak VPN servisi sağlayan uygulamalardan bir tanesi. Yaklaşık olarak yıllık 25 Dolara gelen Hideman, ZenMate ya da Hotspor Shield’a göre biraz daha karışık kullanıma sahip fakat standart bir kullanıcıysanız, herhangi bir karışıklık olmadığı için kolayca kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Android VPN Ayarları Nasıl Yapılır?

Yazımızın esas başlığı Android VPN ayarları nasıl yapılır fakat yazı içerisindeki belki de en kolay adım bu. Çünkü Android telefon ve tabletleriniz üzerinde VPN kullanmak için yapmanız gereken ayarları, kullanmak istediğiniz uygulama tarafından size zaten iletiliyor. Örneğin ZenMate’i seçtiğinizde, ZenMate uygulamasının Android versiyonunu cihazınıza kurduktan sonra, kayıt işlemini hemen tamamlayarak VPN servisini kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu dakikadan sonra yapabileceğiniz VPN ayarları, bağlandığınız sunucunun ülkesini değiştirmek ve VPN aktif ya da pasif yapmak. Bu gibi durumlarda ülkemize coğrafi olarak yakın ülkeleri tercih etmeniz yararınıza olabilir. Örneğin VPN servisi kullanırken, Almanya’daki sunucular üzerinden bağlanmak, diğer uzak ülkelere göre daha avantajlı. Fakat Almanya ile bağlandığınızda internet hızını düşüyorsa, diğer ülkeleri de deneyebilirsiniz.

Hotspot Shield üzerinde size ülke seçeneği sorulmuyor. Nedeni ise ücretsiz ve reklamlı kullanıyor olmanız. Eğer ücretli versiyona geçiş yaparsanı farklı ülke sunucularına bağlanarak internete giriş sağlayabilirsiniz.

Genel olarak VPN üzerinde yapabileceğiniz tek ayar aslında sunucu ülkesi değiştirme. Bu işlem de zaten en basit işlemlerden bir tanesi. Arayüz üzerinde hangi ülke üzerinden bağlantığınızı görerek, bağlantınızın sağlıklı olduğunu düşünmüyorsanız, hemen değiştirebilirsiniz.

Ülke değiştirme dışında üyelik işlemleri gibi ayarları bulunan VPN servisleri için eğer ücretli bir servis kullanmak istiyorsanız önce üye olup sonrasında ödemenizi yaparak VPN’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Recent Posts

Leave a Comment

İletişim

Her türlü öneri/şikayet ve sorularınızı mesaj olarak iletebilirsiniz.

Not readable? Change text. captcha txt